Site logo

Ako kúpiť Bitcoin: Rôzne metódy nákupu kryptomien

Možností, ako kúpiť Bitcoin, je viacero a v tomto blogu sa pozrieme na niektoré z najbežnejších spôsobov, ako začať s touto digitálnou menou. V nasledujúcom zozname sme zhrnuli 4 základné možnosti, ako si kúpiť Bitcoin a prípadne aj iné kryptomeny.

  1. Kryptomenové burzy: Jedným z najobľúbenejších spôsobov ako kúpiť Bitcoin je prostredníctvom kryptomenových burz. Tieto online platformy umožňujú obchodovanie s veľkým možnstvom rôznych kryptomien v rátane mien ako Bitcoin alebo Ethereum. Stačí si vytvoriť účet na burze, overiť si svoju totožnosť a potom si môžete kúpiť zvolenú kryptomenu za pomocou bežnej meny (napr. eurá, doláre, české koruny). Medzi známe kryptomenové burzy patria napríklad Coinbase, Binance, Kraken a v Česku pôsobia Anycoin, Coinmate a Simplecoin. Nevýhoda tejto možnosti je strata súkromia, pretože po overení totožnosti bude jasné nielen burze ale aj štátu a daňovému úradu, kto, kedy a za koľko si tie kryptomeny zakúpil.
  2. Kryptomenové bankomaty: Krypto bankomaty sú obľúbený spôsob nákupu a predaju Bitcoinu a ďalších kryptomien. Stačí mať svoju digitálnu peňaženku a na bankomate vykonať príslušné transakcie. Táto možnosť je pohodlná, rýchla a do 25000 CZK resp. do 1000 eur aj úplne anonymná, no treba si overiť dostupnosť takýchto bankomatov vo vašej lokalite.
  3. Peer-to-Peer (P2P) obchody: P2P platformy vám umožňujú obchodovať priamo s inými jednotlivcami bez potreby sprostredkovateľa. Na týchto platformách si môžete nájsť ľudí, ktorí predávajú alebo kupujú bitcoiny. Po dohode na cene a podmienkach môžete uskutočniť transakciu. Tento spôsob je vhodný pre tých, ktorí preferujú priamu interakciu a chcú obchodovať s inými jednotlivcami. Na Slovensku a v Česku práve na sptrostredkovanie P2P obchodov bola nedávno spustená mobilná aplikácia Vexl, na ňu sa určite pozrieme bližšie v niektorom z naších ďalších článkov.
  4. Mining (ťažba) Bitcoinu: Tážba bitcoinu je proces, pri ktorom sa používa výpočtová sila na overenie a potvrdenie transakcií na blockchain sieti. Ak máte technické znalosti a vhodnú hardvérovú výbavu, môžete sa zapojiť do ťažby a získať Bitcoiny ako odmenu za svoju účasť v sieti. Tento spôsob však vyžaduje investíciu do špecializovaného hardvéru a vyššiu technickú znalosť. Dnes sa už ale ťažba v domácich podmienkach ekonomicky neoplatí a mining prebieha najmä v profesionálnych tažobných farmách, ktoré sa špecializujú iba na to.

Existuje viacero spôsobov, ako si kúpiť Bitcoin, a každý z nich má svoje výhody a nevýhody. Kryptomeny sú stále viac akceptované a prístupné pre verejnosť, čo umožňuje ľuďom investovať a využívať digitálnu menu v rôznych oblastiach – napríklad aj na platby v obchodoch alebo za služby, ktorých zoznam vám prináša práve projekt Kryptonákup. Nech si vyberiete ktorúkoľvek metódu, dôležité je mať na pamäti bezpečnosť, informovať sa o spoločnostiach a platformách, s ktorými obchodujete, a myslieť do budúcna aj na prípadné zdaňovanie zisku z budúceho predaja. Takisto odporúčame držanie vaších kryptomien v hardvérovej peňaženke mimo burzy, na túto tému už taktiež pripravujeme návod.